Zapalenie cewki moczowej- przyczyny i objawy

Zapalenie cewki moczowej może przebiegać bezobjawowo bądź też jest przyczyną przykrych dolegliwości. Konieczne jest podjęcie szybkiego leczenia, bo może przerodzić się w poważniejszą chorobę. Dziś o tym, co warto wiedzieć na temat schorzenia i jakie kroki podjąć.

Kobieta i mężczyzna.

Źródło: magazin.libimseti.cz.

Choroba osób aktywnych płciowo

Dotyczy górnego odcinka dróg moczowych i dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Najczęściej przyczyną jest pierwotniak, chlamydia, ale może być również mycoplasma bądź rzęsistek pochwowy. Rozróżnia się dwie postacie: zapalenie ostre oraz przewlekłe.

Zapalenie cewki moczowej- objawy

W większości pojawia się ból oraz pieczenie przy oddawaniu moczu. Częste parcie na mocz i oddawanie niewielkiej ilości. Mogą wystąpić upławy w kolorze żółtawym o nieprzyjemnym zapachu. U mężczyzn może się pojawić problem z oddawaniem moczu.

Zapalenie cewki moczowej.

Źródło: thefuss.co.uk.

Zapalenie cewki moczowej ujawnia się od 4 do 10 dni po odbyciu stosunku z osobą zarażoną. Dodatkowo może wystąpić również gorączka. Kiedy pojawiają się te objawy, należy zgłosić się do lekarza. Przede wszystkim utrudniają codzienne funkcjonowanie, a po drugie prowadzą do powikłań.

Kobieta do ginekologa, mężczyzna do urologa

Wizyta w gabinecie ginekologicznym jest niezbędna. Lekarz pobierze wymaz z szyjki macicy, zleci badanie posiewu moczu, a także może zlecić wykonanie innych badań. Objawy zapalenia cewki moczowej nie zawsze występują, szczególnie u mężczyzn. Zadbaj o swojego partnera. Choroba przenoszona jest drogą płciową, więc Twój partner również powinien się przebadać. Zapalenie cewki moczowej ma wpływ między innymi na płodność, dlatego nie można lekceważyć schorzenia. 

Więcej na temat zakażenia układu moczowego znajdziesz na: https://www.mojaintima.pl/zakazenia-ukladu-moczowego.html.

Źródło głównego obrazka: zdrowie.gazeta.pl.

Autor: Ania

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.