Zapalenie gardła – rodzaje i leczenie

zapalenie gardłaCzym jest zapalenie gardła? Każdy rozumie je trochę inaczej i dopóki nie pójdzie do specjalisty, może nie wiedzieć, że istnieją jego różne rodzaje – wirusowe oraz bakteryjne. Czym się od siebie różnią i jak je leczyć?

Leczenie zapalenia gardła może być problematyczne. Szczególnie wtedy, gdy nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakiego jest ono rodzaju. Lekarz może to rozróżnić robiąc pacjentowi wymaz z gardła, jedna czekanie na takie wyniki to około 24 godzin. Da się to jednak zrobić inaczej, choć nic nie zastąpi wizyty u profesjonalisty, a już na pewno wtedy, kiedy oprócz bólu gardła i jego zaczerwienia pojawi się także gorączka. Pamiętajmy, nie ma na co czekać i natychmiast powinniśmy udać się od specjalisty.

Zapalenie gardła – rodzaje

Wirusowe zapalenie gardła charakteryzuje się zaczerwienioną, przekrwioną błoną śluzową i migdałkami. Dodatkowo można dostrzec małe pęcherzyki z płynem. Przy bakteryjnym zapaleniu dochodzi jeszcze białawy nalot, a na języku w kolorze szarawym. Takie objawy występują także przy anginie.

Jak więc leczyć, gdy już choroba zostanie rozpoznana? Ważną informacją jest to, że bakteryjne zapalenie gardła rzadko kiedy objawia się kaszlem, a zazwyczaj leczy się je za pomocą antybiotyków oraz objawowo. Leki przepisze oczywiście lekarz, a czym jest leczenie objawowe? To przede wszystkim podstawowe czynności takie jak nawadnianie organizmu i inhalacje. Te, wykonane np. za pomocą roztworu z solą, nawilżą drogi oddechowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać także z tzw. „domowych sposobów”, czyli np. syropu z cebuli.

zapalenie gardła

W pierwszej kolejności, rozpoznajmy jednak z czym mamy do czynienia, a dopiero później przejdźmy do leczenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.