Znamiona na skórze – czy trzeba je usuwać?

znamiona na skórzeZabiegi kosmetyczne oraz medycyna estetyczna są już na tak zaawansowanym etapie, że bez większych problemów radzą sobie z problemami skórnymi. Jednym z nich są znamiona na skórze, które nie zawsze muszą oznaczać chorobę. Czy trzeba je usuwać czy lepiej zostawić tak, ja są?

Chcemy wyglądać ładnie i czasami nie jest dla nas ważne to, ile będzie kosztowało nas to wysiłku. Czasem będzie on polegał na wsmarowywaniu w siebie balsamów oraz kremów, a czasem po prostu na opalaniu się leżąc plackiem na plaży. I to ostatnie, choć może się wydawać niegroźne, to niestety jest wręcz przeciwnie. Zbyt duża ilość słońca, może zaszkodzić nasze skórze i całemu organizmowi. Zbyt duża ekspozycja odsłoniętych fragmentów skóry na promienie słoneczne, może powodować powstawanie pieprzyków.

Znamiona na skórze

Jak powstają znamiona na skórze? Czynników może być bardzo dużo, choć do tych najpopularniejszych należy zaliczyć uwarunkowania genetyczne oraz środowiskowe. Należy do tego dodać jeszcze promieniowanie ultrafioletowe, czyli inaczej słoneczne. Zbyt duża i częsta ekspozycja na jego działania może sprawić, że ciało pokryje się znamionami oraz pieprzykami. Im jaśniejsza cera, tym łatwiej zaobserwować tego typu zjawisko. Pieprzyki wyjątkowo łatwo pojawiają się u dzieci oraz nastolatków, a to przez szybki wzrost. Okres dojrzewania sprzyja zmianom w organizmie i zdarza się tak, że nawet zupełnie „czysta” skóra, pokryje się pieprzykami.

Jak powstają czarne pieprzyki?

Kiedy wystawiamy ciało na działanie promieni ultrafioletowych, naskórek zaczyna uaktywniać melanocyty. To komórki pigmentowe, których głównym zadaniem jest ochrona organizmu przed nadmiernym promieniowaniem oraz nasłonecznieniem. Kiedy zaczynamy się opalać, melanocyty zaczynają wytwarzać pigment, a ten powszechnie nazywany jest „opalenizną”. Zdarzają się jednak pewne zaburzenia, które sprawiają, że nie rozkłada się on równomiernie. Poprzez to, że wytworzone przez melanocyty pigment skupia się w jednym miejscu, mogą właśnie powstać pieprzyki czy znamiona.

Rodzaje znamion

Warto zaznaczyć, że każde znamię na naszym ciele powinno być obejrzane kiedyś przez lekarza dermatologa. On dokładnie zbada nas i powie, czy dane znamię lub pieprzyk kwalifikuje się do usunięcia. Czy to oznacza, że z każdym nowo powstałym pieprzykiem powinniśmy udawać się do lekarza? Oczywiście tak byłoby najlepiej, choć zapewne nikt tego niestety nie robi. Pieprzyki i znamiona można podzielić na dwie grupy.

skóra

Znamiona łagodne oraz złośliwe. Jak można się domyśleć, to pierwsze nie wymaga ingerencji chirurga, ale to drugie już tak. Nie każda zmiana skórna, która zostanie zaobserwowana oznacza, że to czerniach, czyli rak skóry. Konieczna jednak jest wizyta u lekarza specjalisty, który zadecyduje o tym, jakie zastosować leczenie. Jeżeli więc widzimy, że pieprzyk zaczyna zmieniać kolor, staje się coraz większy, a nawet sprawia, że odczuwamy ból, to pierwsze co powinniśmy zrobić, to udać się do dermatologa.

Usuwanie pieprzyków

Co jednak zrobić z pieprzykami, które nie powstały w wyniku choroby, a jedynie stanowią dla nas źródło kompleksów. Niekiedy zdarza się, ze znamiona na twarzy są na tyle widoczne lub jest ich tak dużo, ze znacząco wpływają na samoocenę. Oczywiście, nie muszą one pojawiać się tylko w okolicach twarzy, żeby czuć się nieswojo ze swoim wyglądem. Ramiona, dłonie, szyja czy nogi. Pieprzyki nie wybierają miejsca, gdzie się pojawią, ale za to można jest dość łatwo usunąć.

Usuwania pieprzyków

Usuwanie znamion oraz pieprzyków to dwa różne zabiegi, które nie zajmują jednak dużo czasu. Nie oznacza to wprawdzie, że wystarczą dwie minuty i problem znika, ale czasem to tylko kilka godzin i nasze problemy zwyczajnie… znikają.

Usuwanie pieprzyków może odbywać się za pomocą prostego zabiegu, gdzie wykorzystuje się laser. Wysyłane przez niego promienie docierają do zgromadzonych barwników, a następnie je niszczą. Jeżeli pieprzyki są małe, to nie powinien zostać po nich nawet najmniejszy ślad. W przypadku większych pieprzyków, niewykluczone jest, że zabieg trzeba będzie powtórzyć lub poczekać dłużej na jego efekty. Ile kosztuje taki zabieg? Ceny są oczywiście uzależnione od miejsca, gdzie zdecydujemy się go wykonać, ale zazwyczaj jest to kilkaset złotych.

Usuwanie znamion

Usuwanie znamion to już zabieg typowo chirurgiczny. Zazwyczaj odbywa się on pod znieczuleniem miejscowym, czyli nie ma potrzeby wprowadzania w stan narkozy. Znamię zostaje wycięte, a lekarz zakłada opatrunek oraz szwy. I choć znieczulenie sprawi, że pacjent nie czuje bólu w trakcie trwania samego zabiegu, to kiedy przestanie ono działać, można odczuwać lekki dyskomfort. Ile trwa taki zabieg? To uzależnione jest od wielkości znamienia oraz jego umiejscowienia, ale zazwyczaj jest to mniej niż godzina. W przypadku znamion, wycięty z organizmu fragment jest poddawany badaniom, by wykluczyć zmiany chorobowe. Oczywiście, wszystko odbywa się pod okiem lekarza specjalisty, który doradzi, jak dbać o miejsce, które poddano zabiegowi.

skóra

Jak więc widać, nie zawsze trzeba usuwać pieprzyki czy znamiona na skórze, ale zawsze trzeba je obserwować. Lepiej dmuchać na zimne, niż później poddawać się leczeniu. I koniecznie uważajmy z opalaniem, bo to nie zawsze jest sama przyjemność.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.