Zwierzęta domowe dla dzieci i nie tylko

zwierzęta domowNie ma przyjemniejszego uczucia niż to, gdy po ciężkim dniu w pracy tuż po otworzeniu drzwi domu, przywita nas machający ogonem pies. Zwierzęta domowe mogą być naszymi najlepszymi przyjaciółmi, a ich obecność w domu wpływać pozytywnie na psychikę naszych dzieci.

Zanim jako rodzice zdecydujemy się na to, by w naszym domu znalazły się nawet małe zwierzątka, musimy być tego absolutnie pewni. Nie tylko jeżeli chodzi o sprawy finansowe (tak, psy, koty, a nawet myszki kosztują), ale przede wszystkim o bezpieczeństwo domowników oraz samych zwierzaków. Bowiem jeżeli w domu pojawi się nowy osobnik, należy o niego zadbać tak, by nic mu się nigdy nie stało.

Wybór tego, jakie zwierzątko dla dziecka powinniśmy wybrać, należy uzależnić od tego, gdzie mieszkamy. W niewielkim, kilkunastometrowym mieszkaniu nie wybierzemy przecież dużego psa. Sprawilibyśmy tym, że pies czułbym się zamknięty i przytłoczony nawet jeżeli zapewnialibyśmy mu codziennie długie spacery. Dlatego tak ważne jest, by nie kierować się tylko naszymi marzeniami i wyobrażeniami o tym, jak może wyglądać życie ze zwierzakiem domowym, ale przede wszystkim tym, jakie mamy możliwości.

Jakie są zwierzęta domowe

Jeżeli mieszkamy w bloku czy kamienicy, a powierzchnia mieszkania nie jest zbyt duża, warto rozważyć małe zwierzątka, które mogą żyć w klatkach. Jakie dokładne? Dobrym wyborem mogą być świnki morskie (kawie domowe) – lubiące kontakt z człowiekiem oraz jego obecność. Mogą jednak pozostawać same i bez opieki przez czas, gdy jesteśmy w pracy lub też wyjdziemy wieczorem do kina. Do szczęścia potrzebowały będą czystej klatki (najlepiej z miękkim podłożem ze względu na wrażliwe stopy), poidełko oraz sianko, które posłuży nie tylko jako pokarm, ale także do ścierania zębów. Warto wiedzieć, że świnki morskie lubią dużo jeść, ale nie wolno ich przekarmiać. Raz lub dwa razy dziennie wystarczy pod warunkiem, że na małe zwierzątko czeka sianko lub sucha karma, którą może podjadać w czasie, gdy akurat nie śpi. Ważne jest również to, że świnki morskie potrafią okazywać wdzięczność i chętnie spędzają czas z opiekunem, o ile są dobrze przez niego traktowane.

pies

Domowe zwierzaki mogą być oczywiści różne. Warto rozważyć królika miniaturkę, który jednak może wymagać o wiele więcej uwagi niż świnka morska czy chomik. Po pierwsze zwierzak będzie o wiele bardziej ruchliwy i puszczony po mieszkaniu może szybko nam uciec i gdzieś się schować. Jeżeli dodatkowo wypatrzy kable (np. od telewizora czy laptopa) z całą pewnością będzie próbował je przegryźć. Nie robi tego oczywiście ze swojej złej woli, ale taka jest już jego natura. Kable trzeba będzie więc odpowiednio zabezpieczyć, by królik nie zrobił sobie krzywdy. Jeżeli nie jesteśmy pewni tego, że podołamy nad opieką, najlepiej nie kupować żadnego, nawet małego zwierzątka. Wyrządzimy mu tym ogromną krzywdę.

Zwierzątko dla dziecka

Jeżeli posiadamy już większą powierzchnię mieszkaniową lub nawet dom z ogrodem, możemy zaprosić do nas psa lub kota. Każde ze zwierząt potrzebowało będzie zupełnie innego rodzaju opieki. Pies przychodząc do naszego domu obierze sobie jednego z domowników za „przewodnika”, czyli osobę przed którą będzie miał największy posłuch. Oczywiście dużo zależy od nas samy i tego, jak wychowamy zwierzę, ale nawet mimo szkoleń, pies i tak będzie mógł sprawiać kłopoty. Warto to jednak „przeboleć”, bo miłość psa jest czymś wyjątkowym. Mówi się, że nie da się nikogo kochać przez całe życie, ale w przypadku tego zwierzaka tak właśnie jest. Dopóki będzie żył (a może to trwać nawet do kilkunastu lat w zależności od rasy), będzie nas bezgranicznie uwielbiał. Obecność psa w domu pomoże dziecku nauczyć się odpowiedzialności. Z psem możemy chodzić na spacery całą rodziną, a gdy dziecko będzie już większe, powinniśmy pozwolić mu na to, by samo go wyprowadzało. W pierwszych dniach oczywiście na krótkie spacery, ale z czasem możemy już pozwalać pociesze na to, by zabierało psiaka na znacznie dłuższe wyjścia. Zbudujemy w ten sposób większą więź między dzieckiem, a zwierzakiem oraz pokażemy, czym jest empatia.

kot

A może kot?

Jeżeli zdecydujemy się na to, by w naszym domu zamieszkał kot, czeka nas dużo zmian. Jeżeli mieszkamy w bloku koniecznie trzeba zadbać o zabezpieczenie okien specjalną siatką. Kot jest zwierzęciem, które ma wpisane w naturę polowania. Mimo że należy obecnie do grupy zwanej jako domowe zwierzaki, to instynkt jest w nim dalej wyjątkowo silny. Czasem wystarczy mucha, która zaciekawi kota, by ten skoczył i chciał ją upolować. Jeżeli będzie znajdował się przy oknie lub balkonie, może niestety z niego wypaść. Warto także pamiętać, że koty w przeciwieństwie do psów, nie są aż tak wielkimi pieszczochami. Oczywiście dalej je lubią, ale tylko wtedy, gdy zaskarbimy sobie ich pełne zaufanie. Nie możemy także zapomnieć o tym, że powiedzenie o kotach chodzących własnymi ścieżkami nie wzięło się znikąd.

Jak więc widać zwierzęta dla dzieci i domowe są różne – można kupić takie, które będzie dla nas odpowiednie. Wystarczy tylko odpowiednio wcześnie zrobić „reaserch” i sprawdzić, czego możemy się spodziwać.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.